ישראל היום | אנייר

מהנדסים קטנים:

נערים ילמדו לתואר מהטכניון

תוכנית בינלאומית חדשה תכשיר מאות צעירים מהפריפריה ובני נוער מחו"ל  לתואר מהנדס  •  התקציב: 50 מיליון דולר  •  המטרה: לפתור את המחסור במהנדסים בשוק

 

האם המחסור באלפי מהנדסים בישראל ייפתר? תוכנית בינלאומית תכשיר מאות תיכוניסטים מהפריפריה  לתואר מהנדס בטכניון מכיתה י' בתקציב של 50 מיליון דולר. כ־600 בני נוער מהפריפריה ובני נוער יהודים שיגיעו ארצה, יהפכו לכוכבים הבאים של ההיי־טק הישראלי.

על רקע המחסור החריף של אלפי מהנדסים הדרושים לשוק ההיי־טק הישראלי, השיקו ארגון World ORT קדימה מדע ומשרד החינוך את התוכנית הבינלאומית Anieres Elite Academy ללימודי מדע וטכנולוגיה. התוכנית הייחודית והראשונה מסוגה בישראל תאפשר לבני נוער מהנגב ומהגליל, וכן לבני נוער יהודים שיגיעו ארצה, ללמוד במשך שבע שנים לתואר מהנדס – החל מכיתה י' ועד לסיום לימודי התואר בהנדסה בטכניון. כל זאת במלגה מלאה למשך כל תקופת המסלול, ששווייה מוערך ביותר מ־100 אלף שקלים.

המיונים לפרויקט, שיימשך כעשור, החלו בימים אלה, ולאורך כל שנותיו צפויים ללמוד בתוכנית כ־600 בני נוער, מחציתם ישראלים מהפריפריה ומחציתם בני נוער יהודים שיגיעו ארצה ללא הוריהם במסגרת תוכנית נעל"ה של הסוכנות היהודית. בכל שנה ילמדו כ־60 תלמידים מתמטיקה ומדעים מתוגברים בפנימיית כפר הנוער ויצו בנהלל, בשילוב תוכנית העשרה של הטכניון, ולאחר סיום לימודי התיכון ימשיכו ישירות לתואר ראשון בהנדסה. בסיום התואר יתגייסו הישראלים כעתודאים לשירות צבאי במקצוע ההנדסה שאותו רכשו. המלגה שיקבלו תכסה את מגוריהם ולימודיהם בכפר הנוער, מלגת לימודים בטכניון ואף דמי כיס עד סיום כיתה י"ב.

תוכנית Anieres Elite Academy נוסדה בשווייץ בשנות ה־50 על ידי World ORT על מנת להכשיר בני נוער ממשפחות יהודיות מכל העולם למקצועות ההנדסה. רק לאחרונה הוחלט להביא את התוכנית לארץ במימון משותף של World ORT ושל משרד החינוך. אחד התורמים העיקריים לפרויקט הוא מיליונר יהודי שהגיע ממשפחה קשת יום, למד במסגרת התוכנית בשווייץ ועשה את הונו בארה"ב. יישומה של התוכנית כבר החל, וכ־20 בני נוער יהודים שהגיעו ארצה מחבר העמים החלו את המסלול בכיתה ט' של כפר הנוער ויצו־נהלל.

אבי גנון, מנכ"ל World ORT קדימה מדע, מסר: "אנו גאים להשיק את התוכנית הייחודית. המטרה שלנו היא להעניק לבני הנוער תואר יוקרתי, שיאפשר להם להפוך לכוכבים הבאים בתעשיית ההיי־טק המקומית ולמצות את מלוא הפוטנציאל שלהם. ישראל היא מעצמת היי־טק, המשוועת היום למהנדסים בכל התחומים. מטרה נוספת של התוכנית היא לספק לתעשייה 600 מהנדסים מוכשרים בטווח של עשר השנים הבאות".
לכתבה המקורית >>
עקבו אחרינו
נגישות